Rozhovor pro mohelnický zpravodaj MOHELNICKO

„Nohy nás nosí celý život, svoji prevenci si rozhodně zaslouží“, říká pedikérka Irena Sebesta (Nevrlá).

Jak daleko sahá historie pedikúry, od kdy se používá?

Osobně se domnívám, že ty počátky a tím i historie tohoto oboru, ve kterém pracuji, sahá až někdy do období starého Egypta, kdy na obraze starém 2400 př. n. l, který byl nalezen v egyptské hrobce, je vyobrazena i péče o nohy.

A kdy tento způsob ošetřování nohou, tedy respektive chodidel, ať je to přesné, dorazil k nám do Evropy?

Až začátkem 18. století byla poprvé písemná zmínka v odborné literatuře o ošetření chodidel. Jako první dokázal ocenit upravené nohy francouzský král Ludvík XIV. a anglická královna Victoria. V 19. století se významně proslavil Dr. William. M. Scholl, jenž je zakladatelem moderní pedikúry, se svým bratrem Frankem J Schollem vyvinuli řadu speciálních polštářků do obuvi a své obchody rozšířili po celém světě. V roce 1912 založil vysokou školu s výukou pedologie, vyškolil řadu kvalitních pedikérů.

A co je vlastně podstatou pedikúry?

Pedikúra obecně znamená: „starat se lidem o chodidla “, a to takovým způsobem, aby neměli „kuří oka“, zarostlé nehty, otlaky, mozoly aj. Chodíme ke kadeřnici, na masáže celého těla, ale na nohy obecně zapomínáme, a přitom jsou to právě nohy, které nás celý život nosí kam potřebujeme, z tohoto důvodu je nutné začít s péči u nohou.

Co všechno se na noze dělá…

Před začátkem pedikúry se nožky namočí v olejové či solné lázni, zrohovatělá kůže se odstraní společně s otlaky a kuřími oky, pokud tam nějaké jsou. Následně se ostříhají, vyčistí a opilují nehty, ošetří olejem, v případě plísně speciálním olejem. Na přání zákazníka i upravíme i nehty a kůži (lakování nehtů i francouzské). Má specialita u nabízených služeb je reflexní masáž chodidel, která následuje po ošetření. Tato reflexní masáž uvolní i zablokovanou krční páteř.

Řešíte i plíseň pod nehty?

Pokud na to narazím, tak ano, ale je to, jak se říká „běh na dlouhou trať“ a lidé musí hlavně chtít věc řešit, je to totiž až otázka jednoho roku za předpokladu, že zákazník se léčbě věnuje a chodí pravidelně.

Necítíte se někdy ve své práci spíše jako lékař?

To rozhodně ne, ale snažím se více aplikovat čínskou medicínu, což mnoho lidí odmítá, jen z toho důvodu, že to neznají, jsou zvyklí „spolknout prášek“. Čínská medicína je takové lékařství, ale v naší době není příliš uznávané, dnes ji věří jen šest procent, čtyřiadevadesát procent ne.

Co nejvíce dnešního člověka na chodidlech trápí a s čím se nejčastěji setkáváte a co musíte řešit?

V současné době je mnoho zákazníků, kteří si ke mně na pedikúru chodí i odpočinout, řešíme otlaky, „kuří oka“, zrohovatělou kůži, zarostlé nehty, celé mé ošetření trvá i s reflexní masáží 60 minut.

Zmínila jste otlaky, co je příčinou jejich vzniku?

Otlaky vznikají namáháním chodidla při chůzi a způsobuje to tlak na kosti, které v tom chodidle jsou. Dále pak je to sešlapáním kůže na chodidle třeba v oblasti podrážky. Také noha zavřená v pracovní obuvi 12 hodin nepřetržitě tomu moc nepřispěje.

Ovšem, to by musel mít otlaky na chodidle každý, není to spíše stylem chůze a neprovádění prevence v ošetřování chodidel?

Samozřejmě, že to vše vzniká stylem chůze a absence chybějící prevence ošetřování chodidel, ale pochopitelně svoji velkou roli zde hraje kvalita používané obuvi a zátěže na nohy.

A dá se tomu všemu předcházet?

Já se domnívám, že ano. Jednak kvalitní obuví, což je vcelku logické, a hlavně péčí o nohy.

To vychází z logiky věci, ale jsou vůbec na trhu kvalitní boty?

To je otázka a také problém, levné boty samozřejmě nemusí být kvalitní, stejně jako zdraví chodidlům prospěšné, ale to už se bavíme o tom, zda chceme ušetřit na obuvi anebo na svém zdraví, to je otázka spíše pro každého z nás.

Zmínila jste ošetřování „kuřích ok“, jak ty vůbec na chodidlech vznikají?

Kuří oko vzniká tlakem kosti, která je v proti tlaku nějaké překážce, obuvi, švu nebo tlaku jiné kosti. Nejdříve vznikne otlak, protože to je reakce té kůže a pak zašlapáváním z toho postupně vzniká „kuří oko“.

Aniž by si toho člověk všimnul, jak dlouho trvá vznik otlaku?

To je vcelku individuální, pokud má někdo nekvalitní obuv, tak se to podle mého soudu projeví v řádu čtrnácti dnů, kdy vznikne první otlak a pokud se to nezaregistruje, pak vznikne ono „kuří oko“. Samozřejmě v případě zdravotních obtíží (propadlá klenba, ploché nohy) vznikají otlaky a „kuří oka“ častěji.

U klasického obvodního lékaře nebo zubního lékaře je pravidlem chodit na preventivní prohlídky. Domníváte se, nebo doporučila byste lidem, aby také s určitým časovým odstupem navštívili pedikúru a nechali si prohlédnout svá chodidla?

Zcela určitě by taková prevence byla vhodná, protože já vlastně už odstraňuji následky. Takže pokud se ptáte na preventivní prohlídku chodidel na pedikúře, pak říkám, ano. Kdyby lidé chodili, pak bych asi později neměla tolik práce s tolik zanedbanými chodidly.

Hovoříme o otlacích a „kuřích okách“, ale nezaznělo, jakou věkovou generaci tyto problémy zasahují.

Já bych řekla, že všechny bez rozdílu. Vždycky jsem si myslela, že starší lidé jsou na tom hůř, ale není to tak, i mladí jsou na tom stejně. Pak je jen otázka, jak to někdo nechá zajít daleko a jak to řeší. Přichází mladý člověk se stejným problémem jako senior.

A kdo vás více vyhledává, muži nebo ženy?

Ženy, ty mají přece jen větší vztah k tomu se o sebe více starat než muži, ale mí zákazníci jsou i muži.

Není to tím, že by muži měli před vámi, ženou ostych?

Možné to pochopitelně je, ale to by mohlo být i oboustranné, mou snahou je, aby nebyl důvod k ostychu.

Komu je vlastně určena vaše profese, je to nějak adresné na řemesla a pracovní nasazení?

Adresné to není, myslím si, že je to určeno všem. Kdo pracuje duševně, může si dopřát masáž hlavy, uvolnit se, „odstresovat“ se a kdo pracuje manuálně, pak je to o ošetření a masáží končetin.

A jak vnímáte svoji práci vy, nemáte někdy pocit, že je to spíše podřadná práce starat se lidem o chodidla?

Já si rozhodně myslím, že ne, protože kdyby to byla skutečně podřadná práce, tak ji nedělám a dnes tady nejsem. Mě tato práce velmi baví, a to je i důvodem, proč ji také dělám.

Dělat profesi pedikúry znamená, že to člověka musí bavit anebo k tomu musí mít ještě nějaké jiné předpoklady?

Tak samozřejmě, že to člověka musí bavit, ale také tam hraje roli předpoklad, že to chcete dělat, jinak by to asi nemělo žádný smysl a trápil by se jak zákazník, tak ten, kdo ho ošetřuje.

Když už k vám usedne zákazník do křesla, jak dlouho trvá vlastní procedura?

Je to otázka jedné hodiny.

Při pohledu na vaši nabídku je patrné, že děláte řadu jiných věci v této oblasti, mohla byste to více přiblížit?

Reflexní masáž chodidel, což je působení na reflexní body, které jsou na chodidlech a nepřímo ovlivňují celé tělo, neboť na chodidlech jsou reflexní body celého těla.

To jste mě zaskočila, kolik takových reflexních bodů člověk na chodidle má?

Velmi mnoho, každý bod představuje orgán či část těla ve zmenšené podobě reflexního bodu, který má na chodidle své nezaměnitelné místo.

Narážíte na špatnou klenbu v chodidle a jak to řešíte, pokud se to vůbec dá řešit.

Ano, ale pomáhám pouze uvolňovací masáží, promasírováním a případně doporučením posilujících cviků či odborné pomoci.

Nabízíte i lymfatickou masáž, můžete sdělit více?

Má lymfatická masáž je masáž pouze na reflexních bodech chodidel, která reflexně ovlivňuje celé tělo, čistí, detoxikuje organismus, postupným opakovaným masírováním bodů se rozpohybuje lymfa (lymfa je druhá nejdůležitější tekutina po krvi), mnohdy bývá lymfa stagnující a lze ji rozpohybovat pouze masáží nebo pohybem. Velký rozdíl oproti klasické lymfatické masáži těla je, že na chodidlech je méně kontraindikací. Oproti klasické lymfatické masáži těla při mé může být člověk nemocný (antibiotika, viróza, ucpaná rýma apod.), v podstatě lymfatickou masáží mohu tomuto člověku pomoci od nemoci, nemohu mu nijak ublížit.

Reflexní masáž děláte vlastníma rukama, a tu, kterou jste právě popsala, děláte jinak?

Ne, provádím ji rovněž rukama. Rozdíl je v tom, že jedna je tlaková a reflexní i více bolestivá, ale záleží, jak je na tom každý zdravotně, protože každý, kdo takto přijde, musí umět přijmout svoji bolest. Není to o tom, že tomu člověku ubližuji, ale že to tělo dává najevo, že tam někde uvnitř je problém. A lymfatická masáž je spíš taková hladivá, která určitě nebolí.

V nabídce dále nabízíte masáž zad, šíje a tak podobně, to už se ve své odbornosti dostáváte dál…

Samozřejmě, každý člověk na sobě musí neustále pracovat. Pravidelně rozšiřuji své vědomosti semináři, školeními i kurzy na zdokonalení i prohloubení odbornosti. Zajímá mne i čínská medicína, indické a thajské masáže, baňky apod. V současné době nabízím i uvolňující masáže zad a šíje, které mohou být spojené i s reflexní masáží nohou.

Nabízíte i thajskou masáž nohou, co je to?

To je také tlaková masáž, dělá se prakticky až po kolena, většinou, když mají zákazníci těžké a oteklé nohy. „Odlymfuje“ se a nohy se uvolní, je to pocit uvolnění jako po sportovním výkonu.

Rovněž děláte zábaly rukou…

V podstatě je to určeno všem, kdo mají zájem o péči rukou zejména v zimním období anebo těm, kdo hodně manuálně pracují. Masírováním opět dochází k uvolnění svalů a poté jsou ruce ošetřeny speciálním krémem a zabaleny do „termo rukavic“, které ruce nahřívají. Zábaly na ruce se mohou provádět souběžně s pedikúrou, ruce relaxují, než zákazníkovi ošetřím nohy, což je otázka asi hodiny.

Je všeobecně zájem o druh vašich služeb?

Ano, podle počtu zákazníků si toto myslím, snažím se okruh zákazníků zvětšovat bez rozdílu, do jakého okruhu, tedy generačního to směřuje. Pracuji v tomto oboru v Mohelnici devět let a vnímám, že jsem brána jako „pedikérka“, která zákazníkovi vyjde vstříc, i když to samozřejmě musí vždy posoudit zákazník.

Jak velká je vaše konkurence v Mohelnici?

V dnešní době asi hodně velká, vznikají nové pedikúry rekvalifikací nezaměstnaných prostřednictvím Úřadu práce. Jen čas ukáže, kdo vydrží v tomto oboru pracovat a kdo ne, tento obor se musí dělat s láskou k práci a lidem, jinak to nefunguje.

Říkáte, že si lidé udělají kurz, jaká je vaše odbornost v této oblasti?

Budete si divit, také jsem začínala na kurzu, ale před devíti lety, takže roky praxe mi už daly své, ale rozhodně se nebudu tajit tím, že vůbec mé původní profese je dámská krejčová. Už se u mě vystřídalo na skoro devět tisíc zákazníků, což není vůbec špatné číslo.

Jaké je vaše pracovní doba.

Začínám v sedm ráno a má pracovní doba je až do sedmnácté hodiny odpoledne, ale je to rovněž individuální podle dohody se zákazníkem.

Jaká je u vás čekací doba?

To je různé, já bych to neříkala nějak konkrétně, abych někoho neodradila, je to na dohodě se zákazníkem a vyhovění jeho potřebám (příprava na ples, dovolená apod.).

Co plánujete do budoucnosti?

Momentálně se snažím proniknout do masáží baňkami.

No, to je docela pro řadu lidí tabu, řekněte nám trochu více…

Necítím se jako profesionál, takže lidově řečeno „pouštění žílou“, což bylo samozřejmě v minulosti, kde se ještě používali i pijavice. Ale vážně, ona ta baňka je něco podobného, protože kde je problém, tak se baňka přisaje, sama si to místo najde, dojde tam k přepětí, dříve se ta krev násilím odpustila, ale baňkováním zůstane místo pouze namodralé, neteče krev, proces není bolestivý, jak z popisu může někoho napadnout, jen jsem chtěla přiblížit, že se jedná o proces vesměs ověřený generacemi.

Myslíte, že o toto bude zájem?

Pokud se dá člověk na cestu alternativní medicíny nejen lékařství, a to je tento způsob prevence, pak to určitě má smysl. A proč jsem se pro to rozhodla? Sama jsem to zažila na masážích, pomohlo mi to, a proto jsem se rozhodla to přenést do praxe i ve své praxi, doufám, že budou zákazníci spokojeni. Nedělala jsem si nějaký přesný výzkum mezi svými zákazníky, ale vím, že to není pro ně žádná neznámá věc a že jsou tomu nakloněni, takže uvidíme.

Nabízíte řadu masáží, strávíte nad tím hodiny, tak mě napadá, kdo dělá masáže vám?

Kamarádka, při té příležitosti zkoušíme řadu nových masáží a při jedné příležitostí jsem odzkoušela ono baňkování, o kterém jsem hovořila před chvilkou. Sama chodím na masáž hlavy olejem, v případě, že přijdu s něčím novým, zkouším to nejprve na rodině.

Olejová masáž hlavy? Co na to kadeřník?

To je trošku problém, pak si musíte umýt vlasy, to nepopírám, ale ten výsledek stojí za to.

Uvedla jste dvě hlavní témata své práce, kterou děláte, takže bych se chtěl zeptat, o co je větší zájem, pedikúra anebo masáže?

Vzhledem k tomu, že mě všichni v Mohelnici znají jako pedikérku, tak je to samozřejmě pedikúra, ale byla bych velmi ráda, kdyby lidé věděli, že dělám i masáže (lymfatické, thajské, indické, relaxační).

Při masážích používáte přírodní materiál anebo jak se říká, „chemii“?

Samozřejmě, že přírodní oleje. Chemický olej, když dáte na ruce, tak se nedá smýt, ale přírodní se chová jinak. Z pohledu ceny je chemický olej levnější než přírodní, ale já chemický odmítám používat.

Taková závěrečná otázka, jak byste přesvědčila zákazníka, aby šel k vám na pedikúru?

Je to vcelku jednoduché, každý člověk, který nemá vyloženě problém (ony kuří oka, otlaky) je přesvědčený, že takovou službu nepotřebuje, ale opak je pravdou. Násilím nikoho nedonutíte, musí si na to přijít sám, to už znám z letité praxe, každý by měl chtít, sám pečovat o své tělo dříve, než mu samo tělo řekne, že je problém, je to na každém člověku, jak se rozhodne, zda je pro něj důležitější jeho vlastní zdraví nebo ne. Nohy nás nosí celý život a zaslouží si trochu péče, i když si myslíme, že není tato péče prioritou. Řada firem dává svým zaměstnancům různé benefity, které se dají takto využít i zde u mě. Vše je cenově dostupné pro všechny generace.

Děkuji vám za rozhovor.
Martin Vaňourek

Pedikúra a masáže:
(Irena Sebesta)
Pondělí - pátek
8 - 18 hod.
Kontakt:
Nádražní 35,
Mohelnice (okres Šumperk)
Mobil:
737 177 969
E-mail:
n.irenka@seznam.cz
© Majitelem webu je Irena Sebesta, 2022.