foto
foto
foto
foto

Pedikúra s masáží: reflexní masáž chodidla

Reflexní masáž chodidla je preventivní a léčebná metoda dostupná všem. Může ji provádět nejen odborník v rámci terapie, ale i členové rodiny sobě.
Může okamžitě ulevit od akutní bolesti nebo potíže. Provádí-li se pravidelně několikrát denně, může pomoci i při dlouhodobých chronických onemocněních, kdy klasická léčba nezabírá.
Je vhodná i tam, kde organismus je přetížen dlouhodobým užíváním léků (alergie, dlouhodobá hormonální léčba), nebo když podávat léky nemůžeme, např. u malých dětí, těhotných žen nebo když organismus léky nesnáší.
Lze ji použít pro všechny věkové kategorie, u kojenců i u lidí velmi pokročilého věku, v případě běžných i těžkých onemocnění, u tělesně postižených i u lidí dlouhodobě upoutaných na lůžko.
Reflexní masáž páteře, hrudníku a ostatního opěrného a pohybového systému do značné míry nahradí tělesný pohyb a cvičení, což má význam pro osoby, které se dočasně nebo trvale nemohou pohybovat.

Jak funguje?

Na chodidle každého člověka (ale i na tlapce zvířete) se nachází množství větších i menších plošek a bodů, které jsou nervovými reflexy propojeny s určitou částí těla nebo s určitým orgánem.
Systém těchto reflexních plošek se nachází i na rukou (na dlani, prstech a hřbetech rukou a v okolí zápěstí) nebo jiných částech těla, např. na uchu, jsou ale mnohem menší.
Je to, jako by se celé tělo se všemi jeho částmi promítalo do oblasti chodidla nebo ruky, každá část těla má tedy na chodidle nebo ruce svůj zmenšený obraz. Ploška nohy, nárt, prsty, pata a okolí kotníků je tedy jakýmsi systémem „tlačítek“, které když stiskneme, zazvoní to na druhém konci drátu, neboť signál putuje po nervových spojeních přímo do orgánu nebo části těla, na kterou chceme působit.
Plošky mačkáme nejlépe palcem, kolmo do tkáně, s tempem přibližně 1 zmačknutí za 1-2 sekundy.

Dávkování

Mačkání těchto reflexních plošek bývá někdy poměrně bolestivé.
Zpočátku je třeba mačkat opatrně, zejména u dětí, aby se malý klient nepolekal, záhy však na intenzitě přidat až do té míry, jak ošetřovaný snese a dovolí.
Bolestivost určité plošky totiž znamená, že odpovídající orgán nebo část těla není energeticky úplně v pořádku a že je třeba ho masáží povzbudit.
Před bolestí není třeba se uzavírat, bolest je v tomto případě „dobrá“, protože léčí.
Mačkáním takové plošky posilujeme příslušný orgán nebo část těla a masírujeme-li plošku opakovaně a v pravidelných intervalech, bolest se postupně zmírňuje, až odezní.
Reflexní plošky je vhodné mačkat několikrát denně, přibližně po 15-25 zmačknutích a jejich počet můžeme i zvyšovat. Masáž se postupně stane docela příjemnou.
Příjemný pocit v nohou i v celém těle se dostaví po masáži vždycky, ať už samotné mačkání bylo bolestivé nebo ne.
Což je asi důvodem, proč děti většinou znovu nastavují nožky a tuto masáž opakovaně vyžadují.
Jejich přirozený instinkt zřejmě pozná, co je pro ně dobré.


Prošla jsem školením REFLEXNÍ TERAPIE známých manželů Beáty a Ing. Júliuse Patakyových.
http://www.patakyovi.cz/

© Majitelem webu je Irena Sebesta, 2024.
Jméno:
Heslo:
f f f f f f f f